Europejskie Zamki i Pałace

„Jeśli wierzyć by w reinkarnacje, to w poprzednim wcieleniu musiałam być księżniczką” hehe 🙂 te słowa często powtarzam. Mówię tak dla wyjaśnienia pewnego zjawiska, które natrętnie występuje w moim życiu. To zjawisko jest moim wybujałym uwielbieniem zamków. Niezależnie, gdzie i z kim jestem i czy mam na to czas jeśli pojawi się w moim zasięgu jakiś wart uwagi zamek, muszę go zwiedzić nie bacząc na konsekwencje. Jeśli ten zamek jest w dodatku wyposażony w meble, pochodzące z różnych epok tym bardziej jestem zachwycona. Przez lata odwiedziłam mnóstwo zamków i pałaców na całym świecie, dlatego też chciałabym podzielić się z Wami moim osobistym, subiektywnym rankingiem najpiękniejszych zamków Europy.

  1. Zamek Frýdlant (Czechy)

Frydlant z zewnątrz wygląda niepozornie, przechodząc przez bramę na dziedziniec nabiera urody, natomiast wewnątrz powala na kolana. Bynajmniej mnie, ponieważ wręcz kocham meble. Frydland daje nam niezwykłą możliwość zakosztowania kilogramów historii uwiecznionej w wystroju wnętrz od dawnego średniowiecznego gotyckiego zamku po renesansowy pałac 😉 po prostu cudo. Nie można w tym zamku robić zdjęć, ale nie mogłam się opanować i kilka przemyciłam dla Was. Jednakże zamek jest bardzo blisko Polski, więc warto samemu przekonać się o jego pięknie.

  1. Palácio da Pena (Portugalia)

Jak wiecie niedawno zwiedziłam Portugalię, gdzie czekało na mnie sporo zamków i pałaców. Właśnie tam natrafiłam na pałac prosto z bajki. Jego różnobarwna fasada oświetlona blaskiem słońca, aż razi po oczach, a tańcujące ozdobione rzeźbami wieżyczki przyprawiają o zawrót głowy. Palácio da Pena jest jedną z najbardziej niezwykłych budowli Portugalii. Ten XIX-sto wieczny pałac wygląda bajecznie z zewnątrz, ale i wnętrza robią niesamowite wrażenie.

  1. Pałac Lednice (Czechy)

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam ten zamek powiedziałam „WOW”. Jakby to ująć, po prostu z zachwytu nad jego fasadowym pięknem zabrakło mi słów. Nie było mowy, że nie ma czasu na zwiedzanie, po prostu musiałam go zobaczyć od środka. Choć mebli nie ma wiele, te które były w pełnym anturażu przepięknie zdobionych ścian, okien, sufitów (często drewnianych) i oryginalnych podłóg, zdecydowanie wystarczy. Nic nie brakuje tej rezydencji, nawet ogrody okalające pałac są istnym dziełem sztuki.

  1. Neuschwanstein (Niemcy)

Waszak dla większości byłby na pierwszym miejscu, na mojej liście znalazł się poza podium. Rzeczywiście wygląda majestatycznie, potężnie, dostojnie, wyjątkowo i aż przytłaczająco. Cóż… Zamek ten jest rzeczywiście przepiękny z zewnątrz, a i z okien rozpościerają się niedoścignione widoki, lecz wnętrza są puste i bezduszne. Mimo, że w środku można odnaleźć piękne malowidła, rzeźby i kilka umeblowanych komnat, to jednak ja lubię czuć życie, historię. Tam poza majestatycznością czułam tylko chłód, dlatego miejsce czwarte.

  1. Pałac Linderhof (Niemcy)

Będąc przy Ludwiku II, wspomnę o jego letnim pałacu, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia, mimo niepogody, która spotkała mnie w owym czasie. Jest to pałac, który widziałam już dwa razy zewnątrz i nigdy nie udało mi się zwiedzić wnętrz. Kto wie, gdy w końcu uda mi się zobaczyć pełne przepychu wnętrza tego pałacu z historyczną łabędzią grotą, może ten zamek wyląduje na trzecim miejscu. Ten niewielki barokowy pałac był ulubionym Ludwika II, dlatego też jest on wkomponowany w malowniczy 50 hektarowy ogród z przepięknymi rzeźbami, fontannami łączącymi w sobie style baroku i włoskiego renesansu. Patrząc na niego z góry wygląda jak mały pałacyk wyjęty prosto z bajki.

  1. Czeski Krumlov (Czechy)

Czeski Krumlov to też miasteczko, które powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Owe miasteczko z plątaniną uliczek pomiędzy średniowiecznymi budowlami jest zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i robi niesowite wrażenie. Jednak gdyby nie zamek miasta by nie było. Ten bajoński zamek składa się z kilku części, które powstawały w średniowieczu, renesansie, baroku, natomiast później kontynuowano rozbudowę zamku w kierunku zachodnim. Odnaleźć w tym zamku możemy więc przekrój stylów z różnych epok. Dla mnie zamek w którym nikt nie mieszkał lub nie wydarzyło się w nim coś wyróżniającego, nie towarzyszą mu żadne legendy, to zamek bez życia, a takich nie lubię. W Czeskim Krumlovie jest coś charakterystycznego i niepowtarzalnego. Są to niedźwiedzie sprowadzone w XVI w. do zamku przez rodzinę Rożemberków. Uważali, że ich ród pochodzi od włoskiego rodu Orsinich, a orso po włosku to niedźwiedź. Ten zwyczaj pozostał aż po dziś dzień i wchodząc do zamku można zobaczyć jednego niedźwiedzia żyjącego w fosie zamku.

  1. Predjamski Hrad (Słowenia)

Predjamsi Hrad znalazł się również na mojej liście i nie dlatego, że jest bajkowy jak pozostałe, tylko za spawom całej tajemniczej aury, którą rozsiewa wokół. Jest to niesamowita konstrukcja zamku zewnątrz, a wnętrza są zagospodarowane w rozległych jaskiniach. Ciekawostką jest to, że w wieku XV zamek zamieszkiwał legendarny rozbójnik Erazm Lügger, który jak Janosik okradał przejeżdżające w pobliżu kupieckie karawany, a łupy rozdawał biednym.

Mój ranking najpiękniejszych zamków Europy dobiegł końca. Czeka mnie jeszcze, mam nadzieje, długie życie, więc i nowe zamki pojawią się na mojej drodze. Jak tylko któryś z nich skradnie moje serce, uzupełnię mój ranking. Widziałam już sporo świata lecz najbardziej znanych czyli Wersalu i Windsoru jeszcze nie zobaczyłam, więc wszystko przede mną.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*