Egipt

Egipt to nie tylko piękna rafa koralowa ale również niesamowite starożytne zabytki, piaszczyste plaże i cały rok gorące, afrykańskie słońce. DSC03331Lubię nurkować a jak nie mam do tego możliwości, to snurkuje, wszędzie tam gdzie podróżuje. Widziałam mnóstwo podwodnych światów i każdy jest unikalny ale ten w Egipcie robi na mnie największe wrażenie.

Jeśli chcecie nauczyć się nurkować, to koniecznie w Egipcie. W Polsce ta przyjemność jest wątpliwa, gdyż nurkuje się zazwyczaj w zimnych jeziorach, gdzie widoczność jest bardzo słaba i może Wam się nie spodobać ten wspaniały sport na samym wstępie. Wystarczy chwile pogrzebać w Internecie a znajdziecie kilka polskich szkół nurkowania w Egipcie (jedną mogę Wam osobiście polecić). Gdzie najlepiej nurkować w Morzu Czerwonym? Raczej wszędzie znajdzie się coś interesującego. Najbardziej polecam miejscowości Marsa Alam i Sharm el Sheikh jako miejscowości bazowe. Często w tych regionach turystycznych przepiękna rafa koralowa jest tuż przy hotelu i nie trzeba nigdzie płynąc. W regionie Sharm znajduje się zdecydowanie najpiękniejsza rafa: Park Narodowy Ras Mohammed (Shark Reef) i cieśnina Tiran (Straights of Tiran), dla nieco bardziej doświadczonych proponuje odwiedzić wrak kontenerowca z II Wojny Światowej Thistlegorm. Marsa el Alam też ma sporo do zaoferowania, a i prądy są spokojniejsze. Tutaj również można znaleźć mnóstwo pięknych miejsc do podwodnej eksploracji, ja polecam Fury Shoal, gdzie można spróbować zagłębić się w podwodnej jaskini 😉
Jest tyle ciekawych miejsc do nurkowania w Egipcie, że nie jestem w stanie tego teraz opisać. Trzeba tam po prostu polecieć i samemu wybrać.
Pamiętajcie, że Egipt to nie tylko rafa koralowa.

Dla mnie jednak najciekawszym atutem tego kraju są starożytne zabytki. Chociaż nie widziałam jeszcze piramid w Gizie wraz ze Sfinksem, udało mi się zwiedzić południe:
Luksor: Karnak


Rejs NilemDSC07112
Kolosy MemnonaDSC07118
Świątynia HatszpepsutDSC07152
Dolina Królów (odwiedziłam grobowiec Tutenchamona oraz kilka grobowców Ramzesów)
To tylko kilka z monumentalnych starożytnych ruin, które zobaczyłam, jest ich znacznie więcej. Sam widok, każdego z miejsc jest imponujący a historia opowiedziana przez przewodnika nadaje charakter oraz barwę ruin, tak pięknie konserwowanych i rekonstruowanych.DSC07163
Po rafie koralowej i starożytnych zabytkach nie mogę zapomnieć o pustyni i świetnych safari tam organizowanych.

Uczestniczyłam w kilku, bo są to niezapomniane wrażenia: przejazd quadami, wielbłądami, kolacja, występy artystyczne.

Ale największe wrażenie robi noc na pustyni. Kiedy to leżysz na rozgrzanym piasku a nad głową masz tysiące gwiazd po sam horyzont.

Mam sporo zwyczajów, kiedy odwiedzam Egipt. Zawsze będąc w Hurghadzie spotkam się z moim znajomym, który ma na imię Ali.DSC03960 On zawsze zabiera mnie w różne miejsca, w których ciężko znaleźć jakiegokolwiek turystę. Zawsze wybieramy się do klubu Papas Beach. Pamiętam jak byłam tam pierwszy raz, wmanewrowana w jakąś akcję, prawie wyszłam z klubu z jakimś nieznanym mężczyzną. Na szczęście widzieli to moi znajomi i odciągnęli mnie od całego zamieszania. Wiem, że będąc z Alim w takim miejscu, nic mi się nie stanie, bo on tam zna każdego. Chodzimy też zawsze do restauracji Star Fish, polecam!

Ostatnio Ali zabrał mnie do sklepu ze starociami abym mogła kupić sobie tam pamiątkę. I co kupiłam? Kupiłam maskę 😉 Godziny rozmów z Alim dały mi ogromną wiedzę na temat religii, zwyczajów, historii, kultury, edukacji itd. Dziś śmieje się, że wiem więcej niż niejeden egiptolog 😉 Mogłabym o Egipcie pisać i pisać, bo bardzo lubię ten piękny kraj.
Pamiętajcie, że do Egiptu nie musicie sami organizować wyjazdu. Teraz ceny wycieczek są piorunująco niskie. Możecie kupić interesujący rejs po Nilu, gdzie zwiedzicie najciekawsze zabytki a potem w czasie tygodniowego odpoczynku możecie nic innego nie robić tylko nurkować. Ja byłam w Egipcie jakieś 5 razy i uwielbiam to miejsce. Czytajcie tylko ostrzeżenia MSZ jeśli tam piszą, że można jechać na zorganizowaną wycieczkę to dlaczego by nie skorzystać, jeśli ceny są takie niskie 😉

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*